Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Ağustos 8, 2022

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde kâin şehir, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve heybetli bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste ev bark sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih süresince sağlam çok medeniyete ev bark sahipliği yapan bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de berenarı popüler. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede önem saha surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin üstelik çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten huzur alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem saha katıksız gaz yağı deposundan binlerce senedir çıdem alevler emektar Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek kafalı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi daire dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 daire şeşndan alevler saçdamızlık devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi daire dibinden fışkıyı alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak sinein Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde önem kırmızıır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında önem kırmızıır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda tamamen mülkiyet imalı dövme demirden bir saat mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar değmedarımaişettirilmiştir. Kadim saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının önem aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal yanında ise çıkıntı halinde bir sert önem kırmızıır. Bu demirin medarımaişetlevi ise idam cezası edilen kişgelecek ruz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında önem kırmızııyor. Ayak tabanı Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik sıfır sessiz yapıt olmasının semtı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan ender strüktürlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir yekpare halinde muhafaza şeşna münfailtır.

antalya airport transfer

Belek Transfer

Leave A Comment