Ümit Kalko Haberleri

Ağustos 29, 2022

Kişinin yasevimliığı maşer süresince kıymeti olan , kabiliyet, tutum ve öteki davranış biçimlerini geliştirdiği süreçlerin tübaşöğretmen.

Eğitim bilimi, önceden saptanmış esaslara için insanların davranışlarında belirli gelişmeler sağlamlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Eğitim bilimi; bireyin davranışlarındaki evetşantısı yoluyla kasıtlı olarak ve isteyerek değustalıkme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü üzere eğitimin bir çok teşhismı binalabilmektedir. Fakat, günümüzde çoğunlukla yeğleme edilen teşhism:

“Ferdin davranışında, kendi evetşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak istenilen yönde( eğitimin yalnızçlarına usturuplu ) değustalıkme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu teşhis için;

· Eğitim bilimi bir süreçtir.

· Eğitim bilimi sürecinde, bireyin davranışlarının istenilen yönde değustalıktirilmesi yalnızçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki değustalıkme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim bilimi sürecinde bireyin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç baş öğesi vardır.

1. Fakatç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Eğitim bilimi yalnızçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam değer ve kıymetlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı yekpare kültürler derunin benzeridır. Fakatçların içeriği ve öğrenme derunin kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre için değustalıkebilir, lakin sürecin doğbeyı değustalıkmez.

Eğitim bilimi kapsamı ve teşhismlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün süresince birşunca filozof ve terbiyeci, eğitimin ne başüstüneğuna üzerine farklı farklı teşhismlamalarda bulunmuşdolaşma. Günümüzde ise eğitimin ikrar edilen ölçün teşhismı şudur: Eğitim bilimi, bireyin davranışlarında kendi evetşantıları yoluyla kasıtlı olarak istendik davranış değustalıkikliği meydana getirme sürecidir. Bu teşhismlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu teşhismlamanın süresince eğitime üzerine bazı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları yoluyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış değustalıkikliği” ve “süreç” üzere kelimeler eğitimin anne taşlarıdır.

Eğitim bilimi, sima derunin yaşam boyu devam eden bir süreçtir ve davranışlarda tadil meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise bireyin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik yani beklentilere ve hedeflere usturuplu olabileceği üzere istenmedik yönde de gelişebilir. Eğitim bilimi sürecinin ustalıkletilmesi ise kasıtlı yani programlı ve programlı olabileceği üzere gelişigüzel de olur. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal eğitim bilimi, gelişigüzel meydana getirilen eğitime ise informal eğitim bilimi denir. Henüz açıklayıcı bir örnek verirsek okul, dershane, eğitim bilimi merkezleri üzere mekânlarda maruz eğitim bilimi formal; bireyin kendi çevresinden edinmiş olduğu ve planlı programlı sıfır eğitim bilimi ise informal eğitidir. Yani eğitim bilimi yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı değildir.

Eğitim bilimi Türleri
Eğitim bilimi türlerine için sınıflandırıldığında formal ve informal eğitim bilimi olmak üzere iki tür ortaya çıkar. Formal eğitim bilimi okullarda evet da kurumlarda belirli bir tasavvur ve program çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu eğitim bilimi tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende eğitim bilimi süreci idari bir kadro ve eğitmenler tarafından planlanır. İnformal eğitim bilimi ise spontane gelişen hesapsız ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki birey bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim bilimi Sistemi
Eğitim bilimi, bir tip olarak ele kızılındığında ise eğitim bilimi sisteminin üç baş ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, süreçler ve çıktılardır. Eşme; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, yapı, tesisat, maliyet, personel üzere fiziksel unsurlardır. Süreç; okul süresince meydana gelen dersler, öğrenme evetşantıları ve öğüt aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde eksperlik, yeterlilik, bitirme, test meyveları üzere istenilen davranış değustalıkiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Leave A Comment